Jste zde

Domů

Památky

Historické zajímavosti na ostrově Kypr

Pafos

Kypr s byzantským hradem v Pafosu
Autor: apdk

Pafos (nebo také Paphos) byl kdysi hlavním městem ostrova Kypr, dnes je rozdělen do dvou částí.

Nea Paphos, to je nová část města, a historická Kato Paphos, kde najdete například přístav.

Tento malý přístav s kavárnami, restauracemi a s pěší zónou je přímo ideálním místem k relaxačním procházkám.

Příjemné klima v letních měsících významnou měrou přispívá k tomu, že se místo stalo oblíbenou prázdninovou destinací v tomto regionu.

Klášter Chrysorrogiatissa

Část kláštera Panagia Chrysorogiatissa, Kypr
Autor: hAl1927

Asi 2 km od vesničky Panagia na ostrově Kypr narazíte na klášter s krkolomným názvem nejistého významu, Panagia Chrysorrogiatissa.

"Rogia" znamená v překladu granátové jablko a "chryso" zase zlato. Název se dá tedy přeložit jako "Panna Marie od Zlatého granátového jablka".

Panaretos, biskup z Paphosu (Pafosu), nechal klášter kompletně zrestaurovat v roce 1770. Dnes tu odevšad vane přímo idylická atmosféra.

Ómodos, 1. část

Kyperská vesnička Ómodos
Autor: stevehorgan

Vesnička Ómodos se nachází asi 40 km severozápadně od přístavního města Limassol a 10 km jihozápadně od Pano Platres, na jižních svazích pohoří Troodos. Je jednou z "nejřečtějších" vesniček na Kypru, místní se živí většinou pěstováním ovoce a produkcí vína.

Kostel Agios Lazaros

Kyperský kostel Agios Lazaros
Autor: Draig

Kostel Agios Lazaros najdete ve městě Larnaca na ostrově Kypr, na stejnojmenném náměstí v blízkosti přístavu. Patří řecké pravoslavné církvi a je zasvěcen svatému Lazarovi z Betánie, který zde působil 30 let jako biskup. Je to jeden z mála vícekopulových kostelů v byzantském stylu na Kypru.

Kostel by tady asi dnes nestál, kdyby právě zde nebyl nalezen kolem roku 890 sarkofág s nápisem "Lazaros". Ten měl podle místní legendy přinést do města Larnaca (tehdejšího Kitionu) křesťanství.

Klášter Stavrovouni, 2. část

Kyperský klášter Stavrovouni

V poslední době klášter prošel kompletní rekonstrukcí, jeho malý kostel byl znovu obnoven s freskami a ikonami, které vytvořil místní mnich, malíř Fr. Kallinikos. Legenda o založení je zaznamenána v obrázcích: Svatá Helena v jasně červeném rouchu a Nalezení Svatého Kříže v Jeruzalémě.

Klášter Stavrovouni, 1. část

Kyperský klášter Stavrovouni
Autor: utnapistim

Klášter Stavrovouni najdete asi 30 km západním směrem od města Larnaca na ostrově Kypr, na vrcholu stejnojmenné hory.

Hora byla v dřívějších dobách známá pod jménem Olympus, ale v současné době se tak jmenuje nejvyšší bod pohoří Troodos, které je dále na západ.

Název kláštera je odvozen ze dvou slov: "Stavros" (řecky: Σταυρός, v překladu kříž) "Vouno" (řecky βουνό, v překladu hora), takže v doslovném překladu to znamená "Hora kříže".

Stránky

Kypr na Facebooku